Početna strana > Hronika > Crna Gora: Namera vlade da izgradi hidroelektrane na Morači ugrožava pravoslavni manastir i celokupni ekosistem
Hronika

Crna Gora: Namera vlade da izgradi hidroelektrane na Morači ugrožava pravoslavni manastir i celokupni ekosistem

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 28. avgust 2014.

Izgradnja nekoliko malih hidroelektrana na Morači ponovo aktuelizovana. Uprkos protivljenju mnogih stručnjaka, Vlada ponovo traži investitore

PODGORICA - Dugo najavljivana izgradnja četiri hidroelektrane na reci Morači, ponovo je aktuelizovana, a država intenzivno traži partnere za taj posao. Koliko traje najava, toliko traje i otpor onih koji se bore za njen spas i spas manastira Morače i celog ovog prostora.

Jedan od onih koji se već više od četvrt veka bori protiv izgradnje hidroelektrana je istaknuti publicista Komnen Bećirović koji se upravo ovih dana obreo u Ljevištu, a svoju borbu svakodnevno vodi iz Pariza.

- Borba je poprimila međunarodne razmere i stvorila sve uslove za upis Morače sa njenim prirodnim i civilizacijskim blagom u svetsku baštinu pod zaštitom Uneska. Pa, umesto da Vlada Crne Gore već odavno kandiduje Moraču za upis u svetsku organizaciju, ona i dalje očajnički nastoji da Moraču potopi sa njenim kanjonima, starim desetinama miliona godina, sa njenom florom i faunom jedinstvenom na planeti, arheološkim nalazištima i pećinama, svetski poznatom lavrom Nemanjića - kaže Bećirović.

Sve je to, posebno ekonomska neisplativost elektrana na Morači i smrtna opasnost od milijardi kubnih metara vode u veštačkim jezerima nad Podgoricom, odavno bezbroj puta rečeno i ponovljeno. Ali, uprkos svemu tome, propalim tenderima, od kojih poslednji pre dve godine odbijanjem italijanske kompanije „A2A“ da se upusti u „potopiteljsku“ avanturu, vlast „povampiruje“ priču o elektranama, ističe Bećirović.

Ekološka udruženja i nevladine organizacije u Crnoj Gori poručuju da su planovi izgradnje HE na Morači u suprotnosti sa ciljevima više direktiva Evropske unije i krše načela međunarodnih konvencija o zaštiti prirode. Strahuje se da bi izgradnja akumulacionih jezera na ovoj reci, uz trusni teren, bila konstantna pretnja za Podgoricu i zetsku ravnicu nizvodno od brana.

Ko će pobediti u ovom „ratu za Moraču“ znaće se vrlo brzo. Elektroprivrednici ističu da bi uz ulaganje oko 580 miliona dolara bio izgrađen lanac HE koji bi godišnje proizvodio 740 miliona kilovat-sati struje, što bi bilo od ogromnog značaja za Crnu Goru.

Sa druge strane, ekolozi traže da se odustane od tog posla, dok se Komnen Bećirović uzda u podršku nevladinog sektora i istaknutih eksperata za očuvanje prirode širom sveta.

MITROPOLIJA PROTIV

STAV Mitropolije crnogorsko-primorske je da bi izgradnjom hidroelektrana na Morači bio ugrožen i manastir. U međuvremenu su organizovani naučni skupovi a stručnjaci iz raznih oblasti su uglavnom bili protiv ovog projekta. Smatraju da ne postoji način da se manastir fizički zaštiti s obzirom na to da se ceo plato nalazi na konglomeratnoj steni.

Manastir je jedan od najstarijih i najvažnijih istorijskih spomenika Crne Gore, pod čijim svodovima se nalazi čuvena freska „Gavran hrani proroka Iliju“, koja je naslikana 1252. godine.

V. Kadić

(Večernje novosti)